Joga

Joga nie jest religią czy dogmatem jakiejś kultury. Chociaż pochodzi z Indii, jest ścieżką uniwersalną, otwartą dla wszystkich, niezależnie od miejsca urodzenia i kultury. Słowo joga pochodzi od sanskryckiego słowa yuj co oznacza łączyć, wiązać, skupiać na czymś uwagę.

Jak oszlifowany diament, którego każda ścianka odbija światło innej barwy, podobnie słowo joga wyraża różne odcienie znaczeń i odzwierciadla różnorodność ludzkich usiłowań, w celu uzyskania wewnętrznego spokoju i szczęścia.

Tak napisał B.K.S. Iyengar w swojej książce Światło Jogi, twórca metody niezwykle dokładnej i jednocześnie dopasowanej do możliwości każdego człowieka. Stosowanie różnego rodzaju pomocy ułatwia wykonywanie asan, tak aby w zajęciach mogły uczestniczyć osoby z napięciami, zestresowane i ze stanami bólowymi. Ale praktyka jogi przynosi nie tylko korzyści fizyczne, takie jak zwiększenie odporności, przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, opóźnienie procesów starzenia, jędrne i zdrowe ciało, działa także antydepresyjnie, odprężająco i uspokajająco. Wśród joginów pojawia się zadowolenie i zwiększenie sił witalnych. Częściej zwracamy uwagę na to co jemy i w jakim środowisku przebywamy. Podstawową zasadą jogi jest ahimsa – niekrzywdzenie. Dotyczy  to zarówno świata zewnętrznego i stosunków międzyludzkich, jak i samego siebie. Z czasem rozbudza się w nas wewnętrzna świadomość ciała. Dzięki temu pozycja może stać się przyjemna, wygodna i prawie bezwysiłkowa.

Warsztaty jogi

Dla dzieci jest to świetna forma zabawy, ucząca jednocześnie równowagi i koncentracji. Zaczynać swoją przygodę z jogą mogą już dzieci czteroletnie. Przyjemnie jest obserwować, jak szybko wzmacnia się ich ciało i wzrasta wiara we własne możliwości. Stąd mając naście lat, utrzymują nadal naturalną elastyczność ciała.

Joga pomaga kobietom w każdym okresie ich życia, zmniejszając stany napięcia psychicznego i fizycznego. Odpowiednio dobrane asany i pranajama sprawiają, że zarówno comiesięczna menstruacja, jak i późniejsza menopauza przebiega dużo łagodniej. Praktyka jogi pozwala także zmniejszyć zmienność nastrojów i gorsze samopoczucie w trakcie ciąży. Zgodnie z badaniami naukowymi noworodki mam wykonujących asany w czasie ciąży rodzą się z dużo większą wydolnością krążeniowo-oddechową niż te maluchy, których mamy nie uczęszczały na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży.

Jogę można praktykować bez względu na wiek i sztywność ciała. Postępy widać u każdego, tylko w różnym tempie. Joga uczy cierpliwości, pokory i jednocześnie pozwala podejmować rywalizację jedynie z samym sobą, a nie z innymi wokół. Dzięki temu to, co jest wymagające, staje się motywujące, szczególnie dla mężczyzn, których przybywa na jodze.

Opanowanie pozycji jogi to klucz do opanowania ciała. Yamy i niyamy, czyli etyczne normy odnoszące się do nas samych i funkcjonowania pośród innych, to dwa początkowe stopnie na ścieżce jogi. Asany to trzeci etap na ścieżce jogi. Dzielimy je na pozycje siedzące, stojące, odwrócone, a także skręty, wygięcia do tyłu i skłony do przodu, nie zapominając o tych, które wzmacniają mięśnie brzucha. Asan jest ponad 200, więc mamy co robić przez całe życie, szczególnie, że według B.K.S. Iyengara przez pierwsze 20 lat jesteśmy początkującymi. Najprzyjemniejszą pozycją, którą wszyscy zapamiętują jest savasana – relaks kończący zajęcia. Kolejny element jogi to pranayama – nauka kontrolowania oddechu, niezwykle ważna w obecnych czasach, w których często wstrzymujemy powietrze. Oddech to życie, a systematyczna praktyka pranayamy może je przedłużyć. Następny stopień jogi to nauka wycofywania zmysłów do wewnątrz – pratyahara, tak aby zmniejszyć wrażliwość na bodźcowanie nas przez świat zewnętrzny. Szósty etap to koncentracja – dharana, która  z czasem przeradza się w medytację – dhyanę. Ostatni stopnień to odczuwanie współistnienia ze wszystkimi otaczającymi nas istotami – samadhi.